Medvědí česnek

Víte, že česnek medvědí je mnohem léčivější než náš česnek?

Jaro nám přináší mimo jiné i úžasné vůně všude kolem nás. Na procházce v listnatých horských lesích, humusovitých loukách nebo stinných a vlhkých nivách můžeme ucítit silnou, divokou, česnekovou vůni. A právě ta vůně vyloučí možnou záměnu s konvalinkou nebo jinou jedovatou bylinou.

Čerstvě kopinaté, lesklé, zelené listy, vyrůstají z podlouhlé cibule, která je obalena bílými, průsvitnými šupinami. Hladký, bledě zelený stonek je vysoký až 30 cm a je ukončen koulí bílých květů. Mohutné léčivé síly dřímají v zelených listech o nich se vypráví, že i medvědi po zimním spánku je hledají, aby si jimi pročistili žaludek, střeva a krev.

Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem, mnohem jólivější. Pozor jen v čerstvé podobě! Sušený nemá účinky. Cibulky můžeme používat místo česneku setého. Čerstvé listy mají neuvěřitelnou sílu čistit krev, žaludek i střeva. Proto se používá k jarní detoxikaci a k odhleňování. Díky ní mizí i zastaralý kašel nebo dýchavičnost. Po pravidelné konzumaci se z těla ztrácejí i škrkavky a hlísty. Dokonce se uleví i lidem v akutním stavu a chronických průjmech či zácpách. Lidé, kteří mají díky neustálému přejídání střeva přecpaná a lenivá i těmto medvědí česnek pomůže. Dokonce polevují i žaludkem vyvolané poruchy činnosti srdce, nespavost, ale i ty obtíže, jejichž původ je ve zvápenatěním cév nebo ve vysokém krevním tlaku, jako závratě, pocit tlaku v hlavě, úzkost. Starší lidé ocení silné jólivé účinky při tuberkulóze a vodnatelnosti, neb čerstvé listy pročišťují ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče. Zlepšuje také stav při onemocnění věnčitých (koronárních) cév. Listy jsou stravitelnější rozmixované viz můj osobní recept v mé knize Jídla Světla.

Citlivý jedinci si mohou udělat tinkturu, nebo výluh a užívat po kapkách nebo doušsích.

Švýcarský přírodní lékař a bylinkář, farář Kunzle, tuto rostlinu zvláště chválil: ,,Pročišťuje celé tělo, vyhání ztvrdlé choré látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky. Žádná bylina na zemi není tak účinná na pročištění žaludku, střev a krve.“ Uvedeno v knize od Maria Treben ,,Zdraví z Boží lékárny“

Líbí se vám tyto informace? Pošlete je dál ❤️

Vaše Jolana

Přidat komentář