Skořice

Nejkvalitnější a nejjemnější skořice Pravá Cejlonská (Cinammomum zeylonicum) pochází a dováží se z jihozápadního Ceylonského pobřeží. Vyniká lehkostí a palčivě kořennou, při tom však nasládlou chutí, prodává se v dvojnásobně svinutých, 3-10 dm dlouhých a asi 1 cm v průměru širokých trubicích, jejichž stěny jsou složeny z 8-10 tenkých, těsně k sobě přilehlých křehkých světle hnědých vrstev viz foto. V bio kvalitě se dováží také z Madagaskaru a Filipín.

U nás se prodává běžně převážně skořice ze skořicovníku kassiového/čínského (Cinammonum cassia) jako mleté i celé koření v obchodech. Pochází z Číny či Vietnamu. Ta má oproti skořicovníku pravému poněkud užší listy se srstnatými řapíky. Skořice ze skořicovníku kassiového ani jakostí skořici pravé se nevyrovná, nať mnohem slaběji voní a zatrpkle chutná. Je samozřejmě také i levnější. Znáte ji v červenohnědých trubicích, na povrchu drsných – často ještě na vnějším povrchu se zbytky šedého korku – které mají mnohem silnější stěny a jsou jinak svinuty.

POZOR skořice obsahuje přírodní toxické látky kumarinu. Tento toxin používá skořice ke své obraně před škůdci. Kolik ho obsahuje? V Pravé Cejlonské skořici se pohybuje od 0,004 % a méně. Proto si ji můžete zdraví jedinci denně dopřát dle libosti.  Ale v Čínské skořici může dosahovat až 5 %. A tady zbystřete hlavně vy citliví jedinci, neb vám může i zdánlivě malé množství Čínské skořice způsobit nevolnost nebo bolesti hlavy. Při vyšších dávkách dokonce i krvácení, závratě a možná i způsobit karcinogenní problémy.

Díky tomuto zjištění doporučuji si připlatit za kvalitní bio skořici Pravou Cejlonskou, a také díky nepoctivým obchodníkům, kteří přidávají do mleté skořice kůru, ze které byla vytažena léčivá skořicová silice, nebo rozemleté slupky z mandlí, možná dokonce i prach z rozemletých pálených cihel. Dnes je opravdu třeba ověřovat zdroje původu, kvalitu a užitnou hodnotu pro sebe a svou rodinu, viďte…

V čem nám může skořice pomáhat?

– svou vůní nám umí rozpohybovat naše smysly

– prohřívá tělo

– působí proti mnohým bakteriím

– působí proti mnohým plísním

– působí proti mnohým virům

– působí jako prevence proti trombóze

– dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky

– zlepšuje trávení

– podporuje metabolismus

– pomáhá při nevolnosti

– je prevencí proti nachlazení

– podporuje funkci mozku

– pomáhá při bolesti svalů a kloubů

– snižuje projevy revmatismu 

– pomáhá snížit špatný cholesterol

– mnohdy zmírní menstruační potíže

– usměrňuje kašel – s medem působí antibioticky, celkově posiluje imunitní systém a zkrášluje celé tělo

Přidat komentář